vineri, 15 august 2008

Jo 2008 JUDO ROMANIA

România a început cu dreptul la Jocurile Olimpice de la Beijing! După ce judoka româncă Alina Dumitru s-a impus, în semifinală, în faţa fostei campioane olimpice Ryoko Tani (Japonia), a câştigat finala turneului olimpic de judo, categoria 48 de kilograme, învingând-o pe cubaneza Yanet Bermoy.

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins fara emotii Angola intr-un meci din grupa A a Jocurilor Olimpice de la Beijing. Chiar daca a avut un start de partida presarat cu multe greseli in ofensiva, Romania a reusit sa conduca cu 3-0 in minutul 5. Diferenta s-a pastrat pana in minutul 19, atunci cand tabela arata 9-6 in favoarea romancelor. Au urmat apoi 10 minute in care fetele antrenate de Gheorghe Tadici au inscris de 7 ori consecutiv fara sa primeasca vreun gol, iar scorul a devenit 16-6, in minutul 29. La pauza, Romania - Angola 16-7.
In repriza secunda, romancele reduc ritmul partidei, multumindu-se sa-si conserve avantajul din prima parte. Cateva greseli la finalizare permit angolezelor sa reduca din handicap, iar scorul final al partidei este Romania-Angola 28-23.

Ultimul joc al Romaniei din cadrul grupei A va avea loc duminica, impotriva principalei contracandidate la sefia grupei, Norvegia. Partida se va desfasura de la ora 9, ora Romaniei.

JO 2008 rezultate 15 august Esecul Romancelor

Echipa feminina de tenis de masa a Romaniei a pierdut, vineri, in fata Statelor Unite, scor 1-3 (3-1, 0-3, 1-3, 0-3), meciul din turneul pentru medalia de bronz de la Jocurile Olimpice de la Beijing, incheind competitia pe locul sapte.
In primul meci , Elizabeta Samara a invins-o pe americanca Chen Wang, scor 3-1 (11-9, 6-11, 11-7, 11-9), insa scorul a redevenit egal, 1-1, dupa a doua partida, in care Daniela Dodean a pierdut in fata sportivei Jun Gao, scor 0-3 (7-11, 6-11, 6-11). Echipa Statelor Unite s-a impus si la dublu, unde perechea Crystal Xi Huang / Jun Gao le-a invins pe romanecle Elizabeta Samara / Iulia Necula, scor 3-1 (11-8, 11-7, 16-18, 11-7). In ultimul meci, Iulia Necula a pierdut in fata lui Chen Wang, scor 0-3 (5-11, 6-11, 2-11), astfel ca SUA s-a impus cu 3-1 si va lupta in pentru medalia de bronz.