joi, 21 august 2008

Jo 2008 Rezultate Romania 21 august DEZAMAGIRE

Echipa nationala feminina de handbal termina intr-un mod cu totul dezamagitor aventura la Jocurile Olimpice. Romania a fost invinsa si de Franta in primul meci al barajului pentru locurile 5 - 8, 34-36 dupa doua reprize de prelungiri. In primele 60 de minute elevele lui Gheorghe Tadici au condus si la 5 goluri diferenta, insa cu cateva secunde inainte de final Franta a trecut in avantaj, 26-25 si Cristina Neagu a trimis in ultimul moment partida in prelungiri. Fosta vice-campioana mondiala, Romania a inregistrat a 3-a infrangere consecutiva si va juca sambata pentru locul 7 cu Suedia invinsa surprinzator de China. Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Cristian Gaţu, a anuntat ca antrenorul Gheorghe Tadici nu va mai ramane la conducerea echipei. In concursul de atletism de la Beijing, Felicia Ţilea s-a clasat ultima in finala la aruncarea suliţei - locul 12 din 12, iar la triplu-salt Marian Oprea, medaliat cu argint la Atena, a fost acum doar al 5-lea.