vineri, 15 august 2008

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins fara emotii Angola intr-un meci din grupa A a Jocurilor Olimpice de la Beijing. Chiar daca a avut un start de partida presarat cu multe greseli in ofensiva, Romania a reusit sa conduca cu 3-0 in minutul 5. Diferenta s-a pastrat pana in minutul 19, atunci cand tabela arata 9-6 in favoarea romancelor. Au urmat apoi 10 minute in care fetele antrenate de Gheorghe Tadici au inscris de 7 ori consecutiv fara sa primeasca vreun gol, iar scorul a devenit 16-6, in minutul 29. La pauza, Romania - Angola 16-7.
In repriza secunda, romancele reduc ritmul partidei, multumindu-se sa-si conserve avantajul din prima parte. Cateva greseli la finalizare permit angolezelor sa reduca din handicap, iar scorul final al partidei este Romania-Angola 28-23.

Ultimul joc al Romaniei din cadrul grupei A va avea loc duminica, impotriva principalei contracandidate la sefia grupei, Norvegia. Partida se va desfasura de la ora 9, ora Romaniei.